Günümüzden üç bin, dört bin sene önce denizciler nasıl seyir yapıyorlardı? Deniz… Öyle bir boşluk ki köşe taşları olmayan, sonsuz ve kaybolmuşu yutmaya hazır.

Önce sakin sularda seyrettiler. Yüzen herhangi birşeyle, kütüklerle belki derilerle. Önce kürek, ardından yelken. Yelkenin keşfi ile denizciler ilk kez kendi güçlerinden, kölelerinden ve hayvanlarından başka bir güç kullanmış oldular. Rüzgar’ı. Bu keşif yüzyılları, binyılları aştı, en kolay ve ucuz ulaşım şeklini oluşturdu. İnsanları, kültürleri, yükleri, aşkları taşıdı uzaklara.

Ve eski denizcilerin hikayesi başladı. Mısır’da, Mezopotamya’da.

360 Derece Araştırma Grubu Türk ve dünya kamuoyunun dikkatini, bilim adamları ve kurumları aracılığı ile Anadolu tarihi ve Türk denizciliğine çekiyor..

Uluburun II PROJESİ

3.300 yıl önce Akdeniz Limanları’nda döneminin en zengin ve en ileri medeniyetleri arasında ticaret köprüsü olan bir gemi, Uluburun’da Tunç Çağı’nın sırlarıyla birlikte battı.

Miken, Kenan, Kıbrıs, Mısır, Kassit, Asur ve Nübyeliler gibi en az yedi farklı kültürün ürünlerini taşıyordu. Geminin yükü, paha biçilmezdi.

Kraliçe Nefertiti’nin kraliyet mühründen dev anforalara, mücevherlerden dev savaş aletlerine kadar 20.000 parça, geminin batmasıyla 3.300 yıllık bir uykuya daldı.

Gemi ve taşıdığı sırlar bu uykudan 1982 yılında uyandı. 27 yıldır Anadolu kıyılarında antik batık kazıları yapan George Bass ve ekibi Uluburun’da keşfettikleri batıkla Tunç Çağı’nın üzerindeki sır perdelerini araladılar.

Uluburun buluntuları, 20 yıl boyunca arkeoloji ve bilim dünyasını heyecanlandırdı ve şaşırttı. Gemi ile ilgili şaşırtıcı bilgiler sadece taşıdığı yükü ile sınırlı değildi.

Gemi, taşıdığı stratejik ve farklı kültürlere ait yüklerle 3.300 yıl öncesinde Akdeniz’de düzenli ticaret yapıldığının ipuçlarını veriyordu. Tunç Çağı gemileri, Akdeniz’de dairesel rotalar izliyordu. Bu rota yaklaşık 1.700 mil uzunluğundaydı. Rota, Suriye-Filistin kıyısından Kıbrıs’a uzanıyor ve oradan Mısır ve Ege’ye kadar ulaşıyordu.
360 Derece Araştırma Grubu, antik astronomi, navigasyon ve rota bilgileri ışığında bu limanlara yelken açıyor.
360 Derece Araştırma Grubu, 3.300 yıl önce batan ve sadece % 3’ü bilinen gemiyi Tunç Çağı’nın gemi inşa bilgileri ışığında imal ediyor.

Sefer sonunda, Uluburun II, açık hava müzesi olarak sergilenecektir.
Geçmişin izinde Uluburun
Uluburun Batığı; bilinen en eski deniz batığıdır…

Bilinen en eski ticaret gemisi batığıdır.

Rotasından dolayı bilinen ilk açık deniz teknesidir.

Batığın keşfi, yirminci yüzyılın en önemli bilimsel keşifleri arasında gösterilmektedir.

1984 yılında başlayan ve 22.400’den fazla dalış gerçekleştirilen kazının bilimsel veri çalışmalarının halen sürmektedir.

İzlediği rota (Ege, Doğu Akdeniz ve İtalya) ve batıktan çıkan buluntular 7 ayrı medeniyet ( Mikenliler, Nübyeliler, Kenanlılar, Kıbrıslılar, Mısırlılar, Kassitler ve Asurlular) hakkında bilgi vermektedir.

Çoğu bakır ve kalaydan oluşan yükü ile adını verdiği Tunç Çağı’nı simgelemektedir.

Yük buluntularının kehribardan altına, Miken kaplarından fildişine, Nefertiti’nin mühründen Kıbrıs çömleklerine kadar çeşitlilik gösteren birliktelikleriyle bir ilktir.