PROJELERİMİZ
MORDOĞAN SUALTI ARKEOPARKI PROJESİ

Bu proje, İzmir’in Mordoğan  ilçesinin gerek bilimsel anlamda gerekse sportif  anlamda bir sualtı merkezi haline getirilerek bu değerin ülkemize ve tüm dünyaya tanıtılmasını amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda bölgeye bir sualtı arkeoparkı kurarak bölgenin dalış turizmini arttırmak, ayrıca bilimsel çalışmalar yapılan bir yer haline getirmektir.  Sonuç olarak da, bölgenin kültürel ve ekonomik açıdan değer kazanmasını sağlamaktır.

 
SUALTI ARKEOPARKI

2008 yılında yapay resifle başlayan projeye 2009 yılında ikinci aşama olarak Sualtı Arkeoparkı kurulmasıyla devam edilmiştir. Ankara Üniversitesi, Urla Sualtı Arkeoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi, Mordoğan Belediyesi ve İzmir Sualtı Derneği işbirliğiyle daha önce 2008 yılında uygulanan yapay resif koordinatları içine, bilimsel verileri tam olan, M.Ö 600’lerde Ege  Denizinde kullanılmış  ticaret ve savaş tekneleri imitasyonları batırılmıştır. Bu batık alanında ayrıca döneme ait amforalardan oluşan arkeolojik saha kurulmuştur.

 
     
     
     

Yapay resif ve sualtı arkeoparkı uygulaması başarı ile tamamlanan proje yeni bir gelişme kazanmıştır. Hem resiflerin genişletilmesi hem de sualtı turizmine yeni bir boyut kazandırma amacı ile Hava Kuvvetleri Komutanlığından bir C-47 uçak temin edilmiştir.  Bu uçak 21 Mayıs 2011 tarihinde daha önce koordinatları belirlenen bölgeye batırılmıştır. Türkiye’de ilk ve tek olarak  yapay resif, tarihi tekneler ve bir uçaktan oluşan sualtı merkezi Mordoğan da kurulmuştur.

 
 

Proje destekçileri

Ankara Üniversitesi, Urla Sualtı Arkeoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi
Mordoğan Belediyesi
İzmir Sualtı Derneği