PROJELERİMİZ
“ İSTANBUL’UN GÜZELLERİ KANCABAŞLAR” PROJESİ
 
Geçmişte denize kıyısı olan kentlerin sosyal hayatında önemli yeri olan deniz araçları, günümüz gelişmeleriyle artık hayatımızdan çıkıyor. Ulaşımda ve hafif yük taşımacılığında kullanılan, genel adıyla “kayıklar” bu işlevlerini yavaş yavaş yitiriyor.İstanbul’a özgü bir kayık tipi olan “Kancabaş” bunlardan sadece biri. Şu an sayıları oldukça azalmış kayıkların, orijinalliğini korumuş haliyle denizde görmek pek mümkün değil.

Projelerini deniz ve tarih çerçevesinde oluşturan 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği ise, İstanbul Boğazı’nın simgelerinden biri olan ve artık yok olmaya yüz tutmuş “Kancabaş”ları yeniden boğazın bir parçası haline getirmeyi amaçlıyor.
 
KANCABAŞ NEDİR?
 

Boyları 7,5 m ile 13 m arasında değişen kancabaşlar genel olarak İstanbul Boğazı’nda, Marmara’nın yakın kıyılarında ulaşım amaçlı kullanılıyordu. Hafif yük taşımacılığında da kullanılan bu kayıkların daha büyük boyları, Tersane-i Amire kaynaklarına göre Osmanlı donanmasında da asker sevkıyatı ve hafif yük taşımacılığında kullanılmıştır.

Döneme göre zaman zaman Latin yada pıraçera yelkenleri olan bu kayıklar daha çok İstanbul Boğazı’nın akıntılı sularında ve Üsküdar-Saray burnu arasında seyir yaptıklarından küreği tercih ediyorlardı.

 
NEDEN KANCABAŞ

Bir deniz kenti olan İstanbul’un yüzlerce yıllık deniz bağlarını ve yaşamını gözler önüne serme olanağı vermesi,

Yok olan her geleneksel teknenin, ulusal kültürümüzden ve denizcilik tarihimizden kayıp vermek anlamına gelmesi,

360 Derece TAD nin deniz tarihi ve canlandırma faaliyeti ile bütünleşen bir proje oluşu.

 
PROJENİN HEDEFLERİ
 

İstanbul kent kültürünün bir parçası olan “Kancabaşlar”ı , sadece müzede sergilenen unutulmuş bir kayık tipi olmaktan çıkartmak.

“Kancabaşlar”ı denizlere yeniden kazandırmak ve İstanbul kent kimliğinin bir parçası haline getirmek amacı ile sivil denizcilik okullarının, İstanbul halkının katılım ve desteğini sağlamak.

Tarih boyunca köklü bağlara sahip İstanbul ve İzmir ilişkisinin bir sembolü olarak İstanbul Kancabaş’ları ve İzmir Kayıkları’nın her sene, İstanbul’da Haliç ve İstanbul Boğazı’nda, İzmir’de Pasaport İskelesi’nde yarışlarını düzenlemek.

Yüzlerce yıllık İstanbul tarihinde derin izleri olan bu kayıkların, tekrar imal edilip yeni kuşaklara taşınmasını sağlamak.

Her yıl yurt dışında, özellikle İngiltere,Portsmout’ta ve Hollanda, Amsterdam’da yapılan deniz festivalleri, fuarlarına katılmak. (okul gemimizin olmaması bu faaliyeti daha önemli kılmaktadır)

Bu kayıkları, kurulması düşünülen İzmir Deniz Müzesi’nde ve yeniden düzenlenen İstanbul Deniz Müzesi’nde sergilemek.

Kabotaj bayramı etkinliklerine katılmak. (yarışlar ve gösteri seyirleri)

Halka, ücretsiz yelken ve kürek kursları vermek.

İzmir Kayıkları ile ortak düzenlenecek olan, Çeşme-Sakız, Dikili-Midilli Dostluk Günlerine katılmak.

 
“ İSTANBUL’UN GÜZELLERİ KANCABAŞLAR” BELGESEL PROJESİ
Proje kapsamında, tarihte ve günümüzde İstanbul’un deniz kültürünü, Kancabaş’ların geçmişten bu güne değişimini ve projeyi anlatan bir belgesel film yapımı planlanıyor.Belgesel Projesinin HedefiBu belgesel filmin hedefi, İstanbul Boğazı’nın yok olmuş öğelerinden birisi olan Kancabaş’ları, yeniden Boğaz’ın bir parçası haline getirme projesini desteklemektir. Kayığın yeniden inşa sürecini de ele alacak belgesel film sayesinde İstanbul’un, deniz kenti kimliğini vurgulamak amaçlanmaktadır.