Aralık 2012

28 Aralık 2012 tarihinde ODTÜ Arkeometri Anabilim Dalı, derneğimizin çalışmalarıyla ilgili bir sunum yapmamız için bizi Ankara’ya davet etti.  ARME Seminerleri kapsamında derneğimiz çalışmalarını anlattık. 

25 Aralık 2012 tarihinde, Deniz Ticaret Gazetesinin düzenlediği  Altın Yunus Denizcilik ödülleri için  İstanbul Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezinde bir tören düzenlenendi. Bu törende derneğimize çalışmalarından dolayı bir şilt verildi.

19 Aralık 2012 tarihinde, Deniz Kuvvetleri’nin davetlisi olarak gittiğimiz Heybeli Ada Deniz Lisesinde Prof. Dr. Hayat Erkanal ve Osman Erkurt ‘’Deniz Arkeolojisi’’  ile ilgili bir sunum yaptılar.

Kasım 2012

17-18 Kasım 2012 tarihleri arasında, 14. Sualtı Bilim ve Teknoloji Toplantısı (SBT) İstanbul Tıp Fakültesi Sualtı Sporları Kulübü ÇAPASAS’ın ev sahipliğinde İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi,  Prof. Dr. Cem’i Demiroğlu Oditoryumu’nda yapıldı. Derneğimiz bu toplantıda , Antik Çağlardan Ortaçağa Navigasyon Yöntemleri ve Cihazlar ile  Kiklad Tekneleri Canlandırma Projesi / Dikişli Tekne yapım Teknolojisi adlı bildirileri sundu.

5-8 Kasım 2012 tarihleri arasında, Piri Reis Üniversitesi, I. Uluslararası Avrasya Deniz Tarihi Konferansı düzenledi.  Derneğimiz üyelerinden Sidar Duman bu kongrede Foça-Marsilya Tarihe Yolculuk’’ adlı bildiriyi sundu.

Eylül 2012

Urla Kent Konseyi Kadın Meclisi, 2013 etkinlikleri kapsamında  Urlalı olup da tarihi yerleri gezme imkânı bulamayan birçok kişi için geziler düzenledi.

29 Eylül 2012 günü Urla’ya dönen Kybele törenle karşılandı. Bando çaldı, dans gösterisi yapıldı, herkes mutlu sonu kutladı.

29 Eylül 2012 günü, 3 yıl önce, Anadolu’nun  zengin tarih geçmişini anlatmak için  yola çıkan Kybele ilk denizle kucaklaştığı Urla’ya salimen döndü. Yunanistan, İtalya ve Fransa da büyük ilgi gören projemiz, çirkin siyaseti kendilerine yol edinen bazı çevrelerin hedefi de oldu. Ama yine gördüler ki; güneş balçıkla sıvanmıyor.  Tüm çirkinlikleri tarihin temiz sayfalarına bırakarak, yeni projelerle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bizi destekleyen, takip eden, arayan, soran herkese
sonsuz saygı ve sevgilerimizi yolluyoruz.

24 Eylül 2012 günü derneğimiz üyelerinden Sidar –Görkem Duman’ın 2. çocukları Cem Yalın dünyaya geldi. Sağlıklı ve mutlu büyüsün.

Projemizin danışmanı, Foça Kazı başkanı Sayın Prof. Dr. Ömer  Kyeble’yi ziyaret etti.

6 Eylül 2012 sabahı Foça Belediye Başkanı Sayın Gökhan Demirağ bizi denizde karşıladı.   Sabah 9.15 itibarıyla 3 sene önce demir alıp Marsilya Limanına dümen tuttuğumuz  Foça Limanına demir attık. Kybele’yi halkın ziyaretine açtık. Kybele doldu taştı.  Foça Limanında biraz kalıp Urla Limanına hareket edeceğiz. Yeni rotalarda, yeni seferler yapmak üzere hazırlıklar yapacağız.

5 Eylül 2012 sabahı erkenden yola çıkıp Çanakkale den France 5 için belgesel çeken ekibi aldık.  Çanakkale Boğazı çıkışında rüzgar kuzey batıdan sert esmeye ve 5 m lik dalgalar çıkarmaya başladı.  Geyikli  İskelesini geçtikten sonra  rüzgar azalmaya başladı. Akşam 20.15 de Asos’a vardık. Assosbehram  Otel’in sahibi  Mehmet Tokoğlu arkadaşımız bize güzel bir akşam yemeği daveti verdi. Rüzgar tamamen durdu. Bu fırsatı kaçırmayalım diye gece 23.30 da demir alıp Foça’ya dümen tuttuk.  Gece Yunan Coast Guard ziyaretimize geldi !!!  (telsizden kimsiniz, kaç kişisiniz, nereye gidiyorsunuz sorularını cevaplandırdık)

4 Eylül 2012 günü öğle saatlerinde rüzgar biraz azaldı. Hemen yola çıktık. Rotamız Çanakkale Boğazı girişindeki Karakova Feneri.  Daha önce Uluburun II ile de gittiğimiz Gelibolu Tersanesi iskelesine bağlandık. Tersane müdürü Hüseyin Akalın bizleri karşıladı.

1 Eylül 2012  sabahı  04.10 da yola çıkıp Gelibolu Limanına gidelim dedik ama, rüzgar erken esmeye başlayınca  Mürefte Limanına zor girdik. İyi ki de girmişiz burada 3 gün hava bekledik.

Ağustos 2012

31 Ağustos sabah erkenden Tekirdağ’ a dümen tuttuk. Öğleden sonra rüzgar yine artacak diye kısa etaplar yapmaya karar verdik. Tekirdağ Limanında  Uluburun II projesinde beraber çalıştığımız Batu Uluengin arkadaşımız eşi ve güzel oğlu Arel bizi ziyarete geldi.

30 Ağustos 2012 Perşembe sabahı saat 04.45 de dolunay eşliğinde Pendik Marinadan  yola çıktık. Büyükada’nın arkasından  Marmara Ereğlisi’ne dümen tuttuk. Öğleden sonra rüzgar sert esmeye başladı. Sert rüzgarda Marmara Ereğlisi Limanına girmek çok zor. Devam edip burnun arkasındaki Martaş Limanının iskelesine bağlandık.  Tesisin sahibi Sayın Yaşar Kaptan Çebi ziyaretimize geldi.  Bizi yemeğe davet ettiler. Sağolsunlar çok ilgi gösterdiler.

Kybele üç sene önce suya indiği, Marsilya Limanına varmak için yola çıktığı Ege Denize dönmek üzere İstanbul Pendik Marin Türk Marinadan yola çıkıyor. Hem çok heyecanlı hem de sevinçliyiz.  Hazırlıklara başladık ve Kybele ile 30 Ağustos 2012 Perşembe sabahı İstanbul dan yola çıkmayı planladık. Rotamız önce Foça Limanı daha sonrada Urla İskelesi. Ekip 6 kişi. Kybele ile Fransa’ya giderken İtalya da tanıştığımız fotoğrafçı arkadaşımız  Piero Castellano ve TRT Belgesel Kanalı yönetmenlerinden Girayhan Alpdoğan da bizimle. Birde, France 5 için belgesel çeken 3 kişilik ekibi Çanakkale den alıp Asos da bırakacağız. Refakat teknemiz Foça dan geldi. Teknenin adı Poyraz 35 Tuncay Kaptan,  yardımcıları Aykut ve Mustafa ile bu yolculuğu yapacağız.

Haziran  2012

28 Haziran 2012 günü TRT Sabah Aktüel Haber programı Kiklad Tekneleriyle ilgili canlı yayın yaptı. 

Mayıs  2012

28-29 Mayıs 2012 tarihleri arasında AMMM Akdeniz Deniz Müzeleri Birliği’nin 18th Mediterranean Maritime Heritage Forum “Historical and Traditional Vessels of the Mediterranean” İstanbul Deniz Müzesi ve Pera Müzesinde  yapıldı. Bu forumda derneğimizin gönüllülerinden Yrd. Doç. Sayın Emrah Erginer ‘’Kayıks of İzmir’’ adlı bildiriyi sundu.

5-6 Mayıs 2012 tarihlerinde danışmanlığını yaptığımız  Alanya Tersaneleri Denizcilik Müzesini Kültür Ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay ziyaret ettiler, konuyla ilgili bilgi aldılar.

5-6 Mayıs 2012 tarihleri arasında  Kocaeli Üniversitesi Sualtı Topluluğunun hazırladığı Mavi Paylaşım 2012-Sualtı Sporları ve Bilim Toplantısı’’na katıldık.

Nisan 2012

TRT Belgesel Kanalı’nın derneğimiz projeleriyle ilgili olarak yaptığı belgesel filmlerin gösterimine başlandı. ‘’İlk Denizciler’’ adlı bu belgesel 3 bölüm halinde yayınlanacak.

Mart  2012

16 Mart 2012 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji Topluluğu’nun daveti üzerine,  derneğimizin yönetim kurulu başkanı Osman Erkurt ‘’ Deniz Arkeolojisi’’ başlıklı bir konferans verdi. 

12 Mart 2012 tarihinde 57. Eurovizyon Şarkı Yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek olan Can Bonomo’nun seslendirdiği şarkı ‘’Love me Back’’ klipinin bazı sahneleri Kybele de çekildi. Bol şanş Türkiye.

24-25 Mart 2012  tarihleri arasında  Urla Slow Food’un düzenlediği ‘’Martın Dokuzu’’ etkinlikleri kapsamında çalışmalarımız ziyaret edildi.

National Geographic Dergisi Mart 2012 sayısında Alanya projesiyle ilgili yazıya yer verdi.

Ocak  2012

30 Ocak 2012 tarihinde yapılan Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı yönetim kurulu toplantısına davet aldık. Derneğimiz yönetim kurulu başkanı Osman Erkurt çalışmalarımızla ilgili bilgi sundu.

5 yıldır Anadolu’nun kültürel mirasını anlatan, ülke çapında dağıtılan tek dergi olan ”Aktüel Arkeoloji Dergisi” şimdi dünyaya açılıyor.  
“Actual Archaeology Magazine – Anatolia” adı verilen yeni yayın bu gün itibarıyla İngiltere’de raflarda. 10 gün içerisinde de İtalya, Almanya, Avusturya, Belçika, Yunanistan, İskandinav Ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nde raflarda yerini alacak. Ülkemiz adına çok sevindirici bir olay. 
Başarılarını kutluyor ve desteğimize devam ediyoruz.
Ekte gördüğünüz ilk sayıda ”Foça-Marsilya Tarihe Yolculuk” projemizle ilgili yapılan röportaj var.