Kasım 2011

(Almanya) Marburg, Philipps Universitat, Archaologisches Seminar Kunstgeschichtliches Institut, geleneksel perşembe günleri konferansının 10 Kasım 2011 perşembe günkü
konuğu, Osman Erkurt’tu. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Winfried Held’in yaptığı konferans da, derneğimizin yönetim kurulu başkanı Osman Erkurt yapmış olduğumuz projeleri sundu.
Bir çok öğretim üyesinin de katıldığı bu konferansı izleyenler, uzun zamandır katılımın ve ilginin bu kadar fazla olmadığını söylediler. Sorular o kadar çoktu ki süresi 1 saat olan konferans 2 saat sürdü.

Ağustos 2011

Derneğimiz üyelerinden Enver Arcak ve gönüllülerimizden Kına Yurdayol Arcak’ ın bir kızları dünyaya geldi. İki arkeolog çocuk sahibi olunca adı LİKYA olur tabi ki. Likya’ya sağlıklı ve mutlu bir hayat diliyoruz.

13-14 Ağustos 2011tarihleri arasında yapılan Urla Geleneksel Bağ Bozumu Şenlikleri yapıldı. Urla Slow Food Gönüllüleri Başkanı Bilge Bengisu Öğünlü tarafından geleneksel  değerlerimize  sahip çıktığımız için  bir plaket sunuldu.

Temmuz 2011

29-31 Temmuz 2011 tarihleri arasında düzenlenen 17. Altınoluk AntandrosYaşama Saygı Kültür ve Sanat  Festivaline davet edildik. Antandros Kazı Başkanı Doç. Dr. Sayın Gürcan Polat, Doç. Dr. Sayın Yasemin Polat ve derneğimizin yönetim kurulu başkanı Osman Erkurt’un katıldığı panelde Antandros kazıları ve deniz arkeolojisi üzerine konuşmalar yapıldı.

Haziran 2011

26 Haziran-4 Temmuz 2011 tarihleri arasında, Ege bölgesi için önemli tarım ürünü olan zeytinin ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan ele alınması amaçlı yerli, yabancı öğretim üyeleri ve öğrencilerden oluşan ‘’Ege’de Atölye’’ platformu çalışmalarımızı ziyaret etti. 2010 yılında başlayan bu çalışma yöre halkıyla birlikte disiplinler üstü ve kültürlerarası programlar gerçekleştirmeyi amaçlıyor. (www.egedeatolye.org)

Mayıs 2011

23-27 Mayıs 2011 tarihleri arasında T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün düzenlediği 33. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu Malatya İnönü Üniversitesinde yapıldı. Prof. Dr. Hayat Erkanal ve derneğimizin yönetim kurulu başkanı Osman Erkurt ‘’Kiklad Kayıkları’’ bildirisini sundular.

Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi, Prof. Dr. Hayat Erkanal başkanlığında uyguladığımız ”Kiklad Tekneleri Canlandırma” projesi kapsamında yapılan, Kiklad Teknelerinden bir tanesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde açılan, “Karşıdan Karşıya – MÖ 3. Binde Kiklad Adaları ve Batı Anadolu” sergisinin önemli bir parçası olarak 23 Mayıs-31 Ekim tarihleri arasında sergilenecek. Sergiyle ilgili bir kitap hazırlandı. Türkçe ve İngilizce olarak basıldı.
Sakıp Sabancı Müzesi ve Yunanistan Kültür ve Turizm Bakanlığı’ nın işbirliğiyle yapılan bu sergide, Türkiye’deki 15 müzenin yanı sıra Atina Milli Arkeoloji Müzesi, N. P. Goulandris Vakfı Kiklad Sanatı Müzesi’nden gelen eserler ilk kez bir arada sergileniyor.
Küratörlüğünü Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer ile Goulandris Vakfı Müzesi Müdürü Prof. Dr. Nicholas Stampolidis’in gerçekleştirdiği sergi, uluslar arası ödüllü Çek mimar Boris Micka tarafından projelendirildi. Sergi, 23 Mayıs 2011 akşamı T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Yunanistan Kültür ve Turizm Bakanı Pavlos Gerulanos’ un konuşmalarıyla açıldı.

21 Mayıs 2011 tarihinde daha önce uyguladığımız Mordoğan Yapay Resif ve Sualtı Arkeopark projemiz kapsamında Hava Kuvvetleri tarafından projeye verilen C 47 kargo uçağı törenle batırıldı.

Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi,Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı 15 personele Sualtı Arkeolojisi Sertifika Programı kapsamında temel dalış eğitimi, sualtı arkeolojisi teorik ve pratik eğitimlerinden oluşan bir program düzenledi. 2 -20 Mayıs 2011 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada derneğimiz yönetim kurulu başkanı Osman Erkurt teorik eğitim verdi.

Nisan 2011

29 Nisan-1 Mayıs 2011 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Sualtı Topluluğunun hazırladığı Mavi Paylaşım 2011-Sualtı Sporları ve Bilim Toplantısı’na katıldık.

7-8 Nisan 2011 tarihinde Mersin Üniversitesi’nin hazırladığı ‘’ Türk Deniz Ticareti Tarihi Sempozyumu’’ na katıldık. Antik Çağda Doğu Akdeniz de Deniz Ticareti ve Uluburun Gemisi adlı bildiriyi sunduk.

Mart 2011

23 Mart 2011 tarihinde, Adnan Menderes Üniversitesi Doğa Yürüyüşü etkinliklerinde 60 kişilk bir grupla çalışmalarımız ziyaret ettiler.

10-12 Mart 2011 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Kulübü’ nün düzenlediği II. Ulusal Arkeoloji Öğrencileri Sempozyumunda, Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden bir grup öğrenci  Foça-Marsilya projemizi sundular.