Ekim 2010

20-25 Ekim 2010 tarihleri arasında Pendik Marin Türk de düzenlenen Boat Show’ a davet edildik. 50000 kişinin ziyaret ettiği Boat Show da inanılmaz ilgi gördük. Herkes Kybele’yi tanıyormuş, ne güzel. Broşürlerimizi dağıttık.

Eylül 2010

23 Eylül 2010 tarihinde Ankara Üniversitesi, Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi ve derneğimizin ortak yürüttükleri ‘’Kiklad Tekneleri Canlandırma Projesi’’ kapsamında yapılan tekneler denize indirildi. Günümüzden 4500 yıl önce Ege Denizi’ nde kullanılan bu teknelerin en önemli özelliği ‘’dikişli’’ olması.
Törene İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu, Urla Kaymakamı Şehmus Günaydın, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ, Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu, Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa, Deniz Ticaret Odası Başkanı Geza Dologh, Almanya Başkonsolosu Stefan Scheider, İngiltere Başkonsolosu Anthony Willy Buttigieg, Denizcilik Müsteşarlığı Bölge Müdürü Hızırreis Deniz. Deniz Ticaret Odası Başkanı Geza Dologh katıldılar. Karşıyaka Belediye Bandosu’nun konseriyle devam eden tören akşam havai fişek gösterisiyle sona erdi.

22 Eylül 2010 tarihinde projelerimize her zaman destek veren ressam Sayın Muhsin Kut iki senedir üzerinde çalıştığı ‘’Doğu’dan Batı’ya Tarihe Yolculuk, Foça-Marsilya’’ adını verdiği resim sergisi açıldı. 22 Eylül-20 Ekim tarihleri arasında açık kalacak sergi Hobi sanat galerisinde görülebilir.

Temmuz 2010

8 Temmuz günü Caddebostan Kültür Merkezinde projemizle ilgili bir gece düzenledik. İstanbul Büyükşehir Kent Orkestrası konser verdiği bu gecede projemizle ilgili bilgiler verildi, filmlerimiz gösterildi.

1 Temmuz 2010 tarihinde Kybele, Kabotaj Bayramı ve  mezuniyet törenine  katılmak üzere İstanbul Teknik Üniversitesi, Denizcilik Fakültesi Tuzla Kampusuna gitti.  Törene, Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım, Denizcilik Müsteşarı Sayın Hasan Naiboğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Sayın prof. Dr. Muhammed Şahin, İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Nil Güler, SUNY Maritime College temsilcisi  ve denizcilik camiasının değerli isimleri katıldılar.

Haziran 2010

23-28 Haziran tarihleri arasında, Bodrum Turgutreis de sürdürülebilir turizmi ve turizm sektöründe “çevre dostu” olmanın önemini vurgulamak amacıyla Turgutreis Belediyesi, Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi ve  TÜBİTAK desteği ile Eko Siklet 2010 ve Turgutreis Çevre Şenliği Programı kapsamında insan gücü ile çalışan deniz araçları yarışması yapıldı. Derneğimizin de davet edildiği bu şenlikte, projelerimizle ilgili filmlerimizin gösterimini yaptık.

15 Haziran günü, Kybele’ nin ülkemize dönmesi ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinin başlaması sebebiyle İstanbul Yelken Kulübünde bir basın toplantısı ve kokteyl düzenlendik. Uluslararası alanda başarı kazanan bu projemizin için düzenlenen bu gecede İstanbul Büyükşehir Kent Orkestrası konser verdi. Sunuculuğunu Sayın Handan Güçyılmaz Günay’ ın yaptığı geceye; Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürü Cemalettin Şevli, Kadıköy Cumhuriyet Baş Savcısı Kemal Canbaz, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hasan Demir, Fransa Büyükelçiliği Kültür ve işbirliği müsteşarı Michel Alexis, Alman Arkeoloji Enstitüsü Müdürü ve Bergama Kazı Başkanı Prof. Dr. Felix Pirson, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansından Nilgün Ören, Büyükelçi Aydemir Erman, Deniz Ticaret Odası Genel Sekreteri Murat Tuncer, Prof. Dr. Hayat Erkanal, Yenikapı Batıkları Proje Başkanı Doç. Dr. Ufuk Kocabaş, Adalar Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Ercan Akpolat, Selçuk Belediyesi Kültür Müdürü Yusuf Yavaş, Metin Ataç (E. Oramiral Deniz Kuvvetleri Komutanı) Deniz Harp Okulu Eğitim ve Öğretim Komutanı Koramiral Can Erenoğlu, Deniz Harp Okulu Komutanı Tuğamiral Türker Ertürk, Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı üyesi Enes Ediz, Kültürel Mirasın Dostları Derneği Başkanı Saadet Güner, İzmit Yelken Kulübü Başkanı Atilla Turunç, Turizm Yazarları ve Gazeteciler Derneğinden Aynur Gürsoy, Hürriyet Cumartesi Eki editörü Yeşim Çobankent, Hürriyet Gazetesinden Eyüp Serbest, Milliyet Gazetesinden Gökhan Karakaş, Atlas Dergisinden Gökhan Tan, National Geographic Dergisinden Oya Ayman, İz TV den Savaş Karakaş, gazeteci Meriç Köyatası, belgeselci ve yazar Emine Çaykara, Sabah Gazetesi ve Naviga Dergisinden Turgay Noyan, belgeselci ve müzisyen Ayhan Sicimoğlu, belgeselci Olivier Despertz ve değerli deniz dostları katıldılar.
Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu telgrafla bizleri kutladılar.

12 Haziran 2010 tarihinde Prof. Dr. Hayat Erkanal  ve Arkeolog Osman Erkurt,  TRT Turizm ve Belgesel Kanalında canlı olarak yayınlanan Turkuvaz programına katıldılar. Proje hakkında geniş bilgi verdiler.

Mayıs 2010

Kybele, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerine başlamak için 27 Mayıs 2010 tarihinde Setur Kalamış Marinaya geldi.

24-28 Mayıs 2010 tarihleri arasında, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından 32. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu düzenlendi.
Uluslar arası sempozyumun ikinci gününde (25 Mayıs 2010) Prof. Dr. Hayat Erkanal ve Arkeolog Osman Erkurt tarafından projemizin 2 oturumluk bilimsel sunum yapıldı.

20-21 Mayıs 2010 tarihleri arasında İzmir Fransız Kültür Merkezi ve İzmir Ticaret Odası ‘’Türkiye’ nin Antik Kıyı ve Limanları’’ konulu koloklyum düzenledi.
Kolokyuma, Louvre Müzesi, Ecole pratique des Hautes Etudes HISTARA, Atina Fransız Okulu, Alman Arkeoloji Enstitüsü, Carlo Goldoni İtalyan Kültür Merkezi katıldı.
20 Mayıs akşamı Ankara Üniversitesi Urla Sualtı Arkeoloji Araştırma Merkezi’ nde kolokyuma katılanlara bir yemek verildi. Projemizin filmi gösterildi ve çalışmalarımız hakkında bilgi verildi.

Nisan 2010

9 Nisan 2010 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi, Denizcilik Fakültesi’ nde derneğimizin yönetim kurulu başkanı  Osman Erkurt projeyle ilgili bir konferans verdi.   

9 Nisan 2010 tarihinde Piri Reis Üniversitesinin düzenlediği Türk Denizcilik Tarihi ve Türk Deniz Ticareti adlı sempozyumda derneğimizin yönetim kurulu başkanı  Osman Erkurt bildiri sundu.

Mart 2010

8 Mart 2010 da Marsilya Limanında yaşanılan sıkıntılar sona erdi. Kybele,  artık ülkemizin güvenli sularına döndü. İzmit-Evyap İskelesinden Sanmar Denizciliğin değerli katkılarıyla yedeklenerek Pendik Marin Türk Marinaya getirildi. Kybele,  Marin Türk’ ün destekleriyle yaralarını sardı. Tüm gücüyle projesine devam edecek. Kısa bir süre sonra, denize inecek ve 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerine katılacak.

2 Mart 2010 tarihinde Kybele, nihayet  Marsilya Limanından ülkemize dönmek üzere Türkon Line’ nın Murat K adlı konteyner gemisiyle  yola çıktı.