Kasım 2009

Kybele’yi Türkiye’ye getirmek için maddi imkan ve arayış için bir çok görüşme yapıyoruz. Bir yandan da Marsilya daki  CNTL marina sürekli gidin diye mailler yazıyor. Biz davetli olarak Marsilya’ya gelmiştik ama…..

Ekim 2009

27 Ekim 2009 tarihindeKybele tekrar yüzdürüldü. Proje başladığı tarihten itibaren aldığımız tehditler sonuçsuz kaldı. Türkiye karşıtı lobiler çok uğraştı ama, Kybele her zaman denizde olacak.

23 Ekim 2009 Cuma günü, Kybele’ nin bağlı olduğu CNTL Marina müdürü Arnaud Morelle tarafından akşam üzeri saat 16.35 de gelen bir telefonla,  Kybele’ nin bağlı olduğu rıhtımda bilinmeyen!  bir nedenle battığı haberini aldık.

Bu yıl 12.si düzenlenen ISBSA 12  Uluslararası Tekne ve Gemi Arkeolojisi Sempozyumu “International Symposium on Boat and Ship Archaeology” 12-16 Ekim 2009 tarihleri arasında, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sualtı Kültür Kalıntılarını Koruma Anabilim Dalı ile Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Sualtı Teknoloji Programı’nın ortak çalışmalarıyla, Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün sponsorluğunda, Pera Müzesi’nde gerçekleştirildi. Derneğimiz, İzmir Kayıkları, Uluburun II Reanimasyon ve Foça-Marsilya Tarihe Yolculuk projeleriyle ilgili sunumlar yaptı.

İstanbul Ticaret Odası ve Marsilya Ticaret Odası ‘’2009 Türkiye Mevsimi’’ kapsamında,  Marsilya’da iki ülke arasında ticaret hacmini geliştirmek amaçlı bir seminer düzenledi. 5-9 Ekim 2009 tarihleri arasında yapılan bu toplantı kapsamında Marsilya CNTL Marina da bulunan Kybele Teknesi İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Murat Yalçıntaş, başkan yardımcısı Sayın Dursun Topçu ve diğer üyeler tarafından ziyaret edildi. İstanbul Ticaret Odası ile yapılan görüşmeler sonucu Kybele Teknesinin Türkiye ‘ ye getirilmesi için gereken girişimlerde bulunulmasına karar verildi.

3 Ekim 2009 günü derneğimiz üyelerinden Serim-Neslihan Paker’in bir oğlu dünyaya geldi.  Kuzey bebeğe sağlıklı, mutlu bir hayat diliyoruz.

Ağustos 2009

1- 31  Ağustos 2009 tarihleri arasında konaklamak için  Kybele, Marsilya Limanında bulunan  CNTL Marina’ ya geçtiFransız dostlarımız Kybele’yi hiç yalnız bırakmadılar. Bizlerle çok yakıdan ilgilendiler.www.med-in-marseille.info   adresinden  projemiz ile ilgili röportajı izleyebilirsiniz.

Çocuklar Kybele’ye gelerek resim  ve kürek çalışmaları yaptılar.

Marsilya Belediyesi Kültür işleri yetkilisi Sayın Claire Mizrahi Kybele ekibini Marsilya Tarih Müzesine davet etti. Kybele ekibine Marsilya’nın önemli müzelerini gezdirdi.

l’Office de la Mer,   Monte Cristo  teknesiyle Kybele’ ye yanaşarak  bize harika bir akşam yemeği sundu. 

Marsilya Limanında tekneleri olan bir yelkenci gurubu Kybele güvertesinde bize bir yemek daveti verdi. 

Film yönetmeni Roland Cottet  ekibimize çok şık bir kahvaltı verdi.

Kybele ekibi,  Çin Lokantasına davet edildi.

Temmuz 2009

31 Temmuz 2009günü Türkiye’nin Marsilya Baş Konsolosu  Sayın Özer Aydan  konsolosluk binasında projemiz onuruna bir kokteyl verdi.  Kokteyle;
Provance  Regionale  Senatörü,  Marsilya Belediyesi Başkan yardımcısı Sayın  Daniel  Hermann, l’Office de la Mer  Başkanı Sayın  Martial  Gaspar, Akdeniz Fransız Türk Dostluk Derneği Başkanı  Sayın Jean  Pierre  Salvetat  ve başkan yardımcısı Prof. Dr. Sami Sadak  ve İtalya’ nın Marsilya Konsolosu  katıldı.  Projemiz için yapılan Foça Karası şaraplarını,  zeytin yağlarımızı  ve sabunlarımızı misafirlerimize  hediye ettik.

Akşam Fort Saint Nicolas’ da projemiz onuruna bir akşam yemeği verildi.

İzmir Karşıyaka Belediyesi   Marsilya’ya bir ‘’İzmir Kayığı’’  hediye etti. Bizzat Karşıyaka Belediye Başkanı  Sayın Cevat Durak’ın hediye ettiği İzmir Kayığı, Marsilya Limanına çok yakıştı. 

Daha sonra, tüm konuklarımız ve Kybele ekibi  Fort Saint Jean’da bulunan MuCEM’e  geçtik. (Musée des Civilisations de l’Europe et de la Méditerranée) Çok güzel bir mekan. 2013 Marsilya Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerine yetiştirilecek olan bir müze haline getiriliyor.
Burada bir kokteyl  verildi. Tarih, kültür, Akdeniz üzerine güzel konuşmalar yapılırken bir  Ermeni gazeteci soykırımdan bahsetmediği için Marsilya Belediye Başkan yardımcısı Sayın Daniel Hermann’ a bu yanlışı düzeltmesini söyledi. Sayın Daniel Hermann’ da tekrar bir konuşma yaparak soykırımdan bahsetti. Bizler buna çok üzüldük.  2600 yıl önce yaşanan tarihi bir olayı canlandırma amaçlı deneysel arkeoloji projemizin böyle çirkin bir siyasi olayın içine çekilmek istenmesini hiç hoş karşılamadık.   T.C Marsilya Başkonsolosumuz  Sayın Özer Aydan gereken cevabı  verdiler.

İlk tören burada Kybele’ nin üzerinde yapılacak.  Tekneyi toparlıyoruz,  temiz kıyafetlerimiz giyiyoruz.
Törene, T.C Marsilya Başkonsolosu Sayın Özer Aydan, Karşıyaka Belediye Başkanı Sayın Cevat Durak,  Fransa’da Türk Mevsimi ,  Fransız  tarafı  Komiseri Sayın  Stanislas Pierret,  Marsilya Belediyesi Başkan yardımcıları Sayın  Daniel  Hermann ve Sayın Didier Parakian,     l’Office de la Mer  Başkanı Sayın  Martial  Gaspar, Akdeniz Fransız Türk Dostluk Derneği Başkanı  Sayın Jean  Pierre  Salvetat  ve başkan yardımcısı Prof. Dr. Sami Sadak, MuCEM  den  Sayın   Mireille Jacotin ve İzmir Fransız Kültür Merkezinden Sayın Agnes Meriç katıldılar. Proje hakkında bilgi verildi.

30 Temmuz 2009sabahı 06. 00 da Casis Limanına veda ediyoruz.  Deniz biraz dalgalı ve rüzgar var. Ama yolumuz az. Marsilya Limanına doru rota tutuyoruz. Bugün  projemizin asıl hedefi olan Marsilya Limanı’ na gireceğiz. 2600 sene önce Marsilya’ya gelen insanların hem heyecanını yaşıyoruz hemde onları anlamaya çalışıyoruz. Marsilya Liman girişi çok güzel 2 kale arasından yapılıyor.  Fort Saint Nicolas ve Fort Saint  Jean.   Kybele,  Fort Saint Jean’ın iskelesine bağlanıyor.

29 Temmuz 2009 tarihindeCasis, Maison de l’Europe et de la vie Associative’ de projemiz ile ilgili bir panel yapıldı.  Panele, MuCEM’ den  Mireille Jacotin, (conservateur charge des collechans Méditerranée), Prof. Dr. Hayat Erkanal, Arkeolog ve Kybele teknesinin kaptanı  Osman Erkurt  katıldılar.
FR 3 televizyonu  ile canlı yayın yapıldı.

Akşam üzeri ‘’Cassis Espace Europe’’  derneği  Kybele’ nin bağlı olduğu iskelede büyük bir davet verdi. Dernek başkanı Sayın Daniele  Teisseire güzel bir konuşma yaptı. 

Sevgili Hocam,
Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim.
Ben de atalarımızın torunlarını  ağırlamaktan çok mutlu oldum.
Bizim, toplumlar ve farklı kültürler arasındaki, Avrupalı, paylaşımcı, uyuşmacı ve anlayışlı ruhumuz, başkalarını ağırlamak için gerekli olan açılıma sahip olmamıza olanak sağlıyor.
Hepimiz için gerçek bir mutluluk ve zenginlik oldu.
En içten selam ve saygılarımı iletiyorum.

Cher Maître,

Je vous remercie de vos “compliments”.
J’ai été très heureuse moi-même de pouvoir accueillir les descendants de nos ancêtres.
Notre esprit européen de partage, d’entente et de compréhension entre les peuples et leurs différentes cultures nous permet d’avoir l’ouverture nécessaire à l’accueil des “autres”.
Ce fut un réel plaisir un un enrichissement pour nous tous.
Avec mes salutations les plus cordiales.

Bizlere, Provance yemekleri hazırlamışlar. Çok şık masalarda sunumlar yapıldı. Cassis’ de bizlere çok sıcak ilgi ve yakınlık gösteren tüm kişi ve kuruluşlara çok teşekkür ederiz.

Sonra, Cassis Belediye Başkanı  Sayın Danielle Milon  Kybele’yi ziyaret ediyor.  Köln Radyosu ile canlı röportaj yapıyoruz.

28 Temmuz 2009 günü Türkiye’ nin Marsilya Başkonsolosu Sayın Özler Aydan sabah ziyaretimize geldi. Daha sonra,  Cassis Belediye Başkanı  Sayın Danielle Milon  projemiz onuruna Casis Belediyesi bahçesinde verdiği  davete katıldık.

27 Temmuz 2009  sabah erkenden Fréjus Limanından ayrıldık. Akşam saatlerinde Cassis Limanına varmak istiyoruz. Yarın törenler var.  Akşam saat 19 00 da Cassis Limanına bağlanıyoruz.

25-26 Temmuz 2009 Fransa da ikinci limanımız Frejus

24 Temmuz 2009 bugün İtalya kıyılarını bitirip Fransa’ ya giriyoruz. İlk limanımız Menton

23 Temmuz 2009 İtalya da uğrayacağımız son liman Loano Limanı. Akşamüzeri limana varıyoruz. Hepimizde garip bir heyecan var. İtalya da bitiyor. Fransa’ya geçeceğiz.

22 Temmuz 2009 akşam üzeri Santa Margherita Limanındayız.

21 Temmuz 2009, İtalya’ nın kuzeyine doğru devam ediyoruz. Çok büyük ölü dalgalar var. Cenova yakınında Chiavari Limanına bağlanıyoruz.

20 Temmuz 2009, Livorno yakınında Castiglioncello Limanına bağlanıyoruz.

 19 Temmuz 2009 üzgar azaldı. Sabah erken yola çıkıyoruz. Livorno’ ya doğru dümen tutuyoruz. Akşam Port Ercole yakınlarında demirliyoruz

18 Temmuz 2009 rüzgar hala sert esiyor, Lido di Ostia limanında bekliyoruz.
17 Temmuz 2009, rüzgar sert yola devam edemiyoruz. Ekip olarak Roma’ yı geziyoruz.

16 Temmuz 2009, sabah erkenden yola çıkıyoruz. Saat 18.00 de Lido di Ostia Limanına varıyoruz. Gözlerimize inanmadık dönem kıyafetli insanlar bizi bekliyor. Ne hoş. Daha fazla resim için aşağıdaki adrese bakınız. http://picasaweb.google.it/Robert.Schmits/LaKybeleConIOpliti?authkey=Gv1sRgCL-mp6uO3qGP1gE#

15 Temmuz 2009, sabah Napoli’den ayrıldık. Akşamüzeri San Felice’ ye varıyoruz. Marina dolu alargada kalıyoruz. Yarın Roma-Lido di Ostia Limanında karşılama töreni var. Tekneyi topluyoruz. Yemek yeniliyor ve yatılıyor.

14 Temmuz 2009, tüm kurumlara sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizlere hem ülkemizi hem de projemizi tanıtma fırsatı verdiler.

13 Temmuz 2009, turizm Bürosu yetkilileri Sayın Prof. Dr. Hayat Erkanal ve
Osman Erkurt ‘ a şilt verdiler.

12 Temmuz 2009, bugün çok heyecanlıyız. Yine uzun zamandır haberleştiğimiz bir grup kurum bize Napoli’ de karşılama töreni yapmak istiyor. Akşam üzeri Napoli Limanı’ na varıyoruz. Büyük ve hareketli bir liman. Hemen yakınlarda Baia Limanı’ na bağlanıyoruz. Rıhtımda bizi bekleyen insanları görünce çok duygulanıyoruz.
Fransa’ nın Napoli Konsolosu Sayın François COUSIN, Napoli Fransız Kültür Merkezi Müdürü Sayın Martine Segonds, Associazione Nazionale Marinai d’Italia, Napoli Turizm Bürosu ve Campania Bölgesi Yönetimi bu karşılama törenini hazırlamışlar. Gazeteciler ve TV leride çağırmışlar.
Bir kokteyl verildi. 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği Başkanı arkeolog ve tekne kaptanı Osman Erkurt’ un şahsında projemize günün anlam ve önemini belirten hediyeler verildi.
Daha sonra akşam yemeğine geçildi. 3 gün buradayız.

11 Temmuz 2009, ölü dalgalar devam ediyor. Akşam üzeri Agropoli  Limanı’  na bağlanıyoruz.

10 Temmuz 2009, sabah erken yola çıkıyoruz. Çok büyük ölü dalgalar var. Biraz zorlanıyoruz Akşam üzeri Mareta Limanı’ na varıyoruz.  

9 Temmuz 2009, iki gün dinlendikten sonra yola devam ediyoruz. Akşam üzeri Paola Limanı’ na varıyoruz.

7 Temmuz 2009, uzun süredir haberleştiğimiz ve bizleri misafir etmek isteyen Tropea Marina’ ya doğru yola çıkıyoruz. Öğleden sonra Tropea Marina’ya varıyoruz.  Duş ve çamaşır ihtiyaçlarımızı gideriyoruz. Akşam bize güzel bir davet veriyorlar. Moral depoluyoruz.  Tropea Marina’  ya sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Uzun zamandır projemizi takip ediyorlar ve bizleri destekliyorlar.

6 Temmuz 2009, sabah erken Messina Boğazı’ nda bulunan Reggio Calabria Limanı’ na varmak için yola çıkıyoruz. Reggio Calabria Limanı büyük bir liman ve sürekli yolcu gemiler girip çıkıyor. Rahat edemiyoruz.

5 Temmuz 2009, sabah erken Crotone’ den ayrılıyoruz. Güzel bir yelken seyriyle akşam üzeri Le Castella Limanı’ na varıyoruz.

4 Temmuz 2009, sabah erken Crotone Limanı’ na hareket ediyoruz. Akşam üzeri liman ağzında alargada kalıyoruz.

2 Temmuz 2009, sabah 06.00 da yola çıkıyoruz. Önce Kerkira Limanı’ndan kuzeye çıkıp Corfu Adası’nı iskelemizde de bırakıyoruz. Othoni Adası  sancağımızda devam ediyoruz. Öğleden sonra rüzgar biraz artıyor. Pruvamızda İtalyan’ın güney-doğusunda yer alan Santa Maria de Leuca. Saat 21.15 de Leuca Marina mendireğinin içinde alargadayız. Marina dolu yer yok.

1 Temmuz  2009 rotamız Corfu Adası. Yolculuğumuzun Yunanistan bölümünün son durağı. Sabah erken yola çıkıyoruz. Akşam saat 20.00 de Kerkira Limanın giriş yapıyoruz. Yarın İtalya’ya geçeceğimiz için Yunanistan’ dan çıkış işlemlerimiz yapıyoruz. Yine bir sürü evrak istiyorlar. Yarın için çok heyecanlıyız. Kolay değil Adriyatik Denizi’ni  geçeceğiz. Hava raporları iyi.

29 Haziran 2009, havayı iyi bulmuşken yola devam. Rotamız  Levkas Adası. Yağmur yağıyor. Hava bulutlu.   Akşam  saat 19.00 da Levkas marinaya bağlanıyoruz. Yelkeni kurutuyoruz. Yarında buradayız.

28 Haziran 2009 rüzgar hafifledi. Rota Messelongi Limanı

25 Haziran 2009, Cem’ in doğum günü Aghii Pantes Koyuna kutlandı.

24 Haziran 2009 sabah Patra’ya doğru  rota tutuldu ama,  rüzgar sert esiyor. Kuzeye çıkıp Aghii Pantes Koyuna demirlendi. Rüzgar  2 gün  sert esti.

22 – 23 Haziran 2009, Kybele,  kanal çıkışında Korintos Limanına bağlandı. Gümrük işlemlerimiz 1.5  gün sürdü !!   2 Gece Korintos Limanında kaldık.

22 Haziran 2009, yarınki Korent Kanalı geçiş  işlemleri için  1gün önceden kanal yakınına gelindi. Kanal yetkilileri şimdi  geçebilirsiniz dediler ve Kybele Korent kanalından yedeklenerek geçti.

17 Haziran 2009, 7 gündür Kea Adası’nda sert esen rüzgarı bekleyen Kybele, sabah yola çıkıp Saronikos Körfezi’ndeki Egina Adası’na bağlandı.

8 Haziran günü Çeşme Limanı’ ndan yola çıkan Kybele, 9 Haziran 2009 gecesi Kea Adasına demirledi. Rüzgar sert esiyor. Korent Kanalı geçiş izni bekleniyor.

Kybele ve Harem Kea Adasında alargada

8 Haziran 2009, ve işte Kybele ve refakat teknemiz Harem, Çeşme Limanı’ndan ayrılıp Yunanistan kara sularına doğru dümen tuttular. Kybele uygun rüzgarda yelkenlerini açtı.

 Vedalaşıldı ……

Pasaport polisi pasaportlarımızı dağıttı, gümrük işlemlerimiz tamamlandı.

Kybele,  Çeşme Limanının da. 7 Haziran sabahı Urla’ dan yola çıkan Kybele, aynı gün saat 20.30 çeşme Limanına bağlandı.

3 sene süren yoğun çalışmalar sonunda, Kybele Urla Limanından 7 Haziran 2009 Pazar günü Marsilya Limanı’ na doğru yola çıktı. Yolumuz açık ve rüzgarımız kolayına olsun. Tüm sevenlerimize duyurulur.

Mayıs 2009

Resmi töremizden sonra Kybele  güzel bir yelken seyri ile Urla’ya döndü.
Büyük yolculuğa hazırlanıyoruz. Teknik malzemeler, yiyeceklerimiz tekneye yükleniyor.

2 Mayıs 2009 Foça, Yeni Plaj da  projemizin resmi uğurlama töreni yapıldı.
Fransa’ nın Türkiye Büyükelçisi Sayın Bernard Emie ve eşi, İzmir Milletvekili Sayın Kemal Anadol, İzmir Vali Yardımcısı Sayın Haluk Tunçsu ve eşi,  Foça Kaymakamı  Sayın Kamil Köten ve eşi,  Foça Belediye Başkanı Sayın Gökhan Demirağ ve eşi, Denizcilik Müsteşarlığı İzmir Bölge Müdürü Sayın Hızırreis Deniz, Foça Liman Başkanı Sayın Cihan Duman,  Fransa’ nın İzmir Fahri Konsolosu Sayın Zeliha Toprak ve eşi, Fransız Kültür Merkezi Müdürü Sayın Jean Luc Maeso,  Association Mediterranee France Turquie Başkanı Sayın Jean-Pierre Salvetat, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Lucien Arkas, basın mensupları   ve değerli dostlarımızın katıldığı törende konuşmalar yapıldı. Daha sonra Kybele Gemisi ziyaret edildi.

Nisan 2009

Kybele Gemisi 30 Nisan günü Urla’dan Foça’ya gitti. Halkın ziyaretine açıldı.

“Fransa’da Türkiye Mevsimi , Temmuz 2009 – Mart 2010” Büyük Etkinlikler kapsamında kabul edilen projemiz,  tüm hızı ile devam ediyor.  Marsilya yolculuğuna hazırlanan Kybele   Gemisi,  karina bakımı için  kısa bir süreliğine  karaya çekildi.  Karina temizliği  yapılacak, daha iyi yol yapabilmesi için karinasına hayvan iç yağı sürülecek  ve tekrar denize indirilecek.  

Kybele Gemisi, ilk uzun seferini 10 Nisan’ da Urla Limanı’ ndan,  İzmir Pasaport Limanı’ na yaptı. Kybele Gemisi, İzmirli’ ler den yoğun ilgi gördü.

Mart 2009

Kybele Gemisi ile yelken ve kürek çalışmaları yapılıyor.

15 Mart 2009 tarihinde Derneğimiz üyelerinden Enver Arcak ile gönüllümüz Kına Yurdayol evlendiler.

5 Mart 2009 tarihinde ARIT (Amerikan Araştırma Enstitüsü) üyeleri ve  Bilkent Üniversitesi,Klazomenai Kazı Başkanı Sayın Doç. Dr. Yaşar Ersoy projelerimizi ziyarete geldiler.

Şubat 2009

28 Şubat Cumartesi günü Mordoğan Sivriyarlar Mevkii’ nde MÖ. 600 lü yıllarda Ege Denizi’ nde ticaret için kullanılan teknenin replikası ‘’Sualtı Arkeoparkı’’ projesi kapsamında batırıldı. Törene İzmir Vali yardımcısı Sayın Haluk Tunçsu, Denizcilik Müsteşarlığı İzmir Bölge Müdürü Sayın Hızırreis Deniz, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Sayın Geza Dologh, Prof. Dr. Ömer Özyiğit, Prof. Dr. Meral Akurgal, Prof. Dr Hayat Erkanal, Pirireis Denizcilik Derneği üyeleri ve değerli misafirlerimiz katıldılar. Sualtı dünyasının önemli isimlerinden Sayın Tahsin Ceylan, Sayın Murat Egi, Sayın Ateş Evirgen, Sayın Bedri Sincer ve Boğaziçi Sualtı Araştırma Merkezi projemizin sualtı görüntülerini çekerek bizlere destek verdiler.

25 Şubat 2009  imalatı tamamlanan  ticaret teknesi denize indirildi ve Mordoğan Limanı’ na götürüldü.

21 Şubat 2009 cumartesi günü   Konak Pier’ de ‘’ Mordoğan Sualtı Arkeoparkı’’ projemizin tanıtımını yapıldı. Misafirlerimiz ve basın mensuplarının katıldığı toplantıda proje tanıtıldı.

Şubat 2009

30 Ocak günü, derneğimizin üyelerinden Sidar Duman ile gönüllülerimizden Görkem Duman’ın oğulları Alaz,  dünyaya geldi.  Vatana, millete hayırlı bir evlat olması dileğiyle.

20 Ocak 2009 günü Kybele Gemisi denize indi.