Kasım 2008

8 Kasım da Fransa’ nın, Ankara Büyükelçisi Sayın Bernard Emie, Büyükelçilik Kültür Müsteşarı Jean Luc Maslin ve Fransa’ nın İzmir Fahri Konsolosu Sayın Zeliha Toprak Urla’ da projemizi ziyaret ettiler.

Eylül 2008

Kybele’nin direği dikildi, yelkeni donatıldı.

Ağustos 2008

Bir gurup Fransız gazeteci projemizi ziyaret edip bilgi aldı.

Türk Loydu Vakfı’ ndan  Sayın Hür Fırtına ve Gemi Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Sayın Emrah Erginer imalat ile ilgili denetimlerine devam ediyorlar.

Ağustos 2008Foça Belediyesi’ nin davetlisi olarak  5. Phokaia Uluslararası Festivali’ne  katıldık. Projeyi  broşür ve  panolarla tanıttık.  Reha Midilli Kültür Merkezinde Prof. Dr. Ömer Özyiğit, Arkeolog-Mimar Didier Laroche, Arkeolog Osman Erkurt’un katıldığı ‘’Foça’dan Marsilya’ya Tarihe Göç’’ konulu  bir panel düzenlendi.

Ağustos 2008Bireme Gemisi,  geleneksel usullerle,insan gücü ile dönen ırgat, keten halatlar, ahşap makaralar ve yağlı kızaklar üzerinde kaydırılarak imalat çadırından çıktı.

Temmuz 2008

Dünya denizlerini kürek çekerek dolaşan Sayın  Erden Eruç, Urla’ya ziyaretimize geldi. Mütevazi kişiliği,  yaptığı işe olan inancı ile bizlere moral ve güç verdi. 

Temmuz 2008 Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras,  Troia Kazı Başkanı Prof. Dr. Ernst Pernica  ve  Avrupa Bilim Vakfı’ nın Yakın Doğu Bölgesel Kronolojilerinin Kolerasyonu heyeti projelerimizi  ziyaret  ettiler.

Temmuz 2008  Fransız Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Partice Pomey ve İzmir Agora Kazısı arkeologları projelerimizi ziyarete geldi.

Temmuz 2008  UNESCO’ nun başkanlığında, Londra’ da  yapılan, 3th International Congress on Underwater Archaeology (IKUWA) 2008 de,  Experimental Archaeology Kaş Arkeopark Project,  ve  Experimental Archaeology Uluburun II nin poster sunumları yapıldı.

Haziran 2008

Haziran 2008  Bireme Gemis’ ninimalatı devam ediyor.

Mayıs 2008

Association Mediterranee France Turquie (Türk-Fransız Akdeniz Derneği)  Başkanı  Sayın Jean- Pierre Salvetat  Urla’ya projemizi ziyarete geldiler.

Nisan 2008

Nisan 2008  Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay ile yaptığımız görüşme olumlu geçti.  Projemizi bakanlık olarak destekleyeceklerini bildirdiler.

Şubat 2008

27 Şubat’ ta, 2009 Türkiye Yılı  etkinlikleri için Paris’ de yapılan toplantıda projemiz   kabul edildi.

19 Ocak 2008 de, Fransa Büyükelçisi Bernard Emie ve eşi,  Büyükelçilik Kültür Müsteşarı Stanlislas Pierrett    ve  İstanbul Başkonsolosu Christine Moro  İzmir’e geldiler. Fransız Kültür Merkezinde  yapılan toplantıda  projeye tam destek verdiklerini söylediler.

Ocak 2008

Ocak 2008 Türk Denizciliği ve Foça” Sempozyumu 10-11 Ocak 2008 tarihlerinde Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezinde yapıldı. Sempozyumda İzmir-Foça-Marsilya Tarihe Yolculuk projemizin sunumunu yaptık.

Ocak 2008   19 Ocak 2008 de, Fransa Büyükelçisi Bernard Emie ve eşi,  Büyükelçilik Kültür Müsteşarı Stanlislas Pierrett    ve  İstanbul Başkonsolosu Christine Moro  İzmir’e geldiler. Fransız Kültür Merkezinde  yapılan toplantıda  projeye tam destek verdiklerini söylediler.

Ocak 2008    Cumhurbaşkanlığı  Genel Sekreteri  Sayın Mustafa İsen ile görüştük. Projeye desteklerini sundular. 19 Ocak 2008 de, Fransa Büyükelçisi Bernard Emie ve eşi,  Büyükelçilik Kültür Müsteşarı Stanlislas Pierrett    ve  İstanbul Başkonsolosu Christine Moro  İzmir’e geldiler. Fransız Kültür Merkezinde  yapılan toplantıda  projeye tam destek verdiklerini söylediler.