Sert hava ve fırtına nedeni ile 9 gün süren yolculuk Uluburun II nin Ataköy Marina’ya bağlanması ile son buldu.

Kasım 2006

Uluburun II Ağustos ayından bu yana misafir olduğu İzmir-Alaçatı Limanı’ndan 25 Kasım 2006 da İstanbul yolculuğuna başladı. Güney-doğu rüzgarını yakalayan Uluburun II yelkenini açtı.

360 Derece Tarih Araştırmaları Derneğinin projesi olan, ”Tunç Çağı Limanı ve Sualtı Arkeopark Projesi”nin birinci bölümü, Sualtı Arkeoparkı’nın tanıtım ve basın toplantısı 29 Ekim 2006 Pazar günü Kaş Hera Otel’de yapıldı. 

Toplantıya Kaş Kaymakamı Hikmet Aydın, Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, Ankara Üniversitesi DTCF Arkeoloji Böl. Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız ve eşi ,Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı Başkanı Oğuz Aydemir, Kaş Sahil Güvenlik Komutanı Üstğ. Fatih Tonguç. Deniz Kuvvetleri TCG Karayel Hücümbotu Komutanı Den. Kur. Binbaşı Kemal Akın ve gemi personeli, Prof. Dr. Haluk Şahin ve eşi Belgin Şahin, Turgay Noyan, Celal Başlangıç, Oya Ayman, Gökhan Tan,Bodrumİşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve TINA’nın kurucularından Dr.Sezgin Gökmen katıldı.

360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği, Sualtı Araştırmaları Derneği, Kaş Deniz Tarihi Araştırmaları Derneği ve Kaş halkının katkıları ile yapılan bu projede 40 gönüllü çalıştı.

Ekim 2006

4 ay gibi kısa bir zamanda büyük bir özveri ile imal edilen Uluburun III, 27 Ekim günü Kaş’ın kuzey batısında yer alan Hidayet Koyunda 18m dernliğe batırıldı. Onlarca teknenin ve karadan seyir edenlerin katıldığı batırılma adeta bir şenliğe dönüştü.

23 Ekim günü Sualtı Araştırma Derneğinin gönüllüleri 18m derinlikte, çalışma sahasını kurmak için ingotları ve amforaları taşımaya başladılar. Dört gün süren bu çalışma ile, sualtında bir in situ oluşturuldu.

Sualtı arkeolojisinde çok önemli değerlere sahip olan ülkemizin yetişmiş eleman sıkıntısına önemli katkıları olacak bu proje, Mayıs 2007 de aktif olarak çalışmaya başlayacak.

Haziran 2006

ULUBURUN II BODRUM’DA
Uluburun II, 26 Haziran günü Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinlikleri kapsamında Bodrum Kalesinin önüne bağlandı. Kürekle rıhtıma yanaşan Uluburun II yi, Muğla Valisi M.Temel Koçaklar ve eşi, Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan,Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan , Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, Denizcilik Müsteşarlığı Deniz Ulaştırması Genel Müdürü Dr.Özkan Poyraz, Denizcilik Müsteşarlığı Bölge Müdürü Sayın Selçuk Sert,Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, DTO Bodrum Şubesi Başkanı Gündüz Nalbantoğlu, Boytav Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız ve Bodrum’lular karşıladı. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesinde verilen kokteylde Uluburun II projesi ile ilgili film ve slayt gösterileri yapıldı. Ayrıca Bodrum Kalesinin içinde Uluburun II projesi ile ilgili resim sergisi açıldı. Uluburun II, 27 Temmuz’a kadar Bodrum Kalesinin önünde kalacak.

Mayıs 2006

Mayıs 2006 28. Uluslararası; Kazı , Araştırma Sempozyumu 29 Mayıs – 2 Haziran 2006 tarihleri arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde yapıldı. Grubumuzdan Arkeolog Osman Erkurt Uluburun II Projesindeki araştırma konuları ile ilgili bir bildiri sundu

Nisan 2006

Nisan 2006 Yacht Türkiye’nin bu sayısında Uluburun II Reanimasyon Projesinin ikinci bölümünü okuyabilirsiniz

Mart 2006

Mart 2006 Yacht Türkiyenin bu sayısında Uluburun II Reanimasyon Projesini okuyabilirsiniz.

Şubat 2006

Şubat 2006 National Geographic Şubat 2006 sayısında, 360 Derece Tarih Araştırmaları Grubu ile Sualtı Araştırma Derneğinin ortak olarak Kaş’da yapacağı Tunç Çağı Liman kesiti ve sualtı arkeoparkı projesine yer verildi.