Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) ve 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği (360 TAD) arasında yapılan bir protokolle, gerçekleştirilecek deniz tarihi ve arkeoloji konularındaki projeler için ortaklık kararı alındı. Deniz tarihimiz ve sualtı arkeolojik kültür mirasımızın tespiti, belgelenmesi, yayınlar yapılması ve yeni projeler oluşturulmasının hedeflendiği işbirliğiyle, taraflar ortak yürütecekleri akademik ve teknik çalışmalarda güç birliği yaparak, projelerini ulusal ve uluslararası kamuoyuna sunacaklar. “Kaş Tunç Çağı Liman Canlandırması ve Arkeo-Park Projesi’’yle başlayan iki derneğin işbirliği, yeni projelerle sürdürülecek.
http://www.sad.org.tr

Ankara Üniversitesi’nin İzmir-Urla’da kurduğu, Profesör Dr. Hayat Erkanal’ın Başkanlığındaki ‘’Sualtı Arkeolojisi Araştırma Merkezi’’, önümüzdeki yaz bir Osmanlı Batığı çıkaracak. 360 Derece Tarih Araştırma Grubu’ nun da çalışacağı bu proje ile Türkiye de ilk defa bir Osmanlı Batığı çıkarılmış olacak.

EKİM 2005

15 Ekim 2005 tarihinde Bochum Bergbau Museum da başlayan, Uluburun Gemisi Ve Üçbin Yıllık Dünya Ticareti adlı sergi 15 Temmuz 2006 tarihinde bitiyor. Bu serginin İstanbul’a gelmesi için girişimler devam ediyor.

KASIM 2005

12 Kasım’da NAS (Nautical Archaeology Society) ‘ın İngiltere Portsmouth’ta yapılan toplantısına grup arkadaşımız Arkeolog Enver Arcak davet edildi. Mary Rose Gemisi’nde yapılan bu toplantıda Uluburun II Reanimasyon Projesinin tanıtım filmleri ve fotoğrafları gösterildi. Ayrıca NAS ile Kaş’ta yapılacak olan “Tunç Çağı Limanı ve Sualtı Arkeoloji Parkı” projemizin Sualtı Arkeo-parkın’da beraber çalışmak için görüşmeler yapıldı. NAS ile bu projede, sualtı kazılarında çalışmak üzere sualtı arkeoloğu yetiştirmek için ortak çalışılacak.

Kasım 2005 Kültür ve Turizm Bakanlığından yürüttüğü projelerle ilgili destek yazısı aldı.
Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Atilla Koç Kaş’a geldi.”Uluburun II”yi ziyaret etti.

Ekim 2005 “Uluburun II Reanimasyon Projesi”ne National Geographic’in Ekim sayısında çıkan yazı ile yer verildi.

Ekim 2005 “Uluburun Gemisi ve Üçbin Yıllık Dünya Ticareti” sergisinin içeriğini açıklayan kitapta grubumuzun üyesi Arkeolog Osman Erkurt’un bir makalesine ve Uluburun II gemisinin resimlerine yer verildi.

Ekim 2005 Almanya Bochum’da Bergbau Museum’da 15 Ekimde açılışını Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Atilla Koç’un yaptığı “Uluburun Gemisi ve 3000 Yıllık Dünya Ticareti” adlı sergiye 360 Derece T.A.D’den Prof.Dr. Hayat Erkanal, Arkeolog Osman Erkurt, Arkeolog Enver Arcak ve Mehmet Fertan davet edildiler. TINA Başkanı Sayın Oğuz Aydemir’in de katıldığı bu sergi 15 Temmuz 2006’ya kadar sürecek.

Uluburun II Reanimasyon Projesine oldukça geniş bir yer verilen bu sergi ülkemizin sualtı ve tarih zenginliklerinin tanıtılması adına çok önemli.
www.uluburun.de
 – www.bergbaumuseum.de

Eylül 2005

Eylül 2005 Uluburun II Reanimasyon Projesi’nin devamı ve bir koruma projesi olan “Tunç Çağı Liman Canlandırma ve Tunç Çağı Sualtı Arkeoloji Parkı Projesi” Uluburun batığının bulunduğu Kaş ilçesinde hayata geçirmek üzere görüşmeler başladı.


Kaş Belediye Başkanlığının ve Kaş Kaymakamlığının desteklediği proje hem ülkemizin hem de Kaş ilçesinin sualtı zenginliklerini tanıtmak için çok önemli.

Ağustos 2005

19 Ağustos 2005 de Kaş’ a gelen Uluburun II, Uluburun’un battığı yere bir taş çapa indirip gerçek Uluburun’a selam durdu. Daha sonra Kaş Limanı’ na gelen Uluburun II Kaymakam Nurullah Çakır , Belediye Başkanı Halil Kocaer, Sahil Güvenlik Komutanı, diğer yetkililer ve halkın katılımı ile bizleri çok duygulandıran bir törenle karşılandı.İskelede akşam da devam eden törenlerde konuşmalar yapıldı, havai fişekler atıldı ve Uluburun II nin tanıtım filmleri gösterildi. Uluburun II, daha sonra halkın ziyaretine açıldı.

18 Ağustos 2005 de Finike Limanına vardı. Setur Marina’nın misafiri oldu.

17 Ağustos 2005 de Alanya’dan ayrılan Uluburun II Kemer’e vardı . Park Kemer Marina’nın misafiri oldu.

14 Ağustos 2005 de Girne Limanından ayrılan Uluburun II , 16 Ağ ustos’ da Anamur üzerinden Alanya’ya geldi. Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu , Sahil Güvenlik Komutanı Üsteğmen Hilal Testre ve Tufan Karasu tarafından karşılandı.

11 Ağustos 2005 de Girne Limanında KKTC yetkilileri tarafından karşılama töreni yapıldı.

8 Ağustos 2005 tarihindeMarmaris’den yola çıkan Uluburun II, dört gece üç gün sert hava şartlarında yelken seyri yaparakKıbrıs’ın Girne Limanı’na vardı.

Mayıs 2005

Uluburun II davetli olduğu Uluslararası Marmaris Denizcilik Festivali’ne katıldı.Oldukça renkli geçen festivalde Uluburun II yoğun ilgi gördü.Festival sonunda Uluburun II’nin Doğu Akdeniz seferine temsili uğurlanması gerçekleşti.Ardından Uluburun II ve grup üyeleri Aksaz Üssü’nde 2 gün süreyle misafir edildi. Şu an Uluburun II, Marmaris Netsel Marina’da bağlı bulunuyor. Doğu Akdeniz seferini gerçekleştirmek için sponsorluk görüşmelerimiz devam ediyor.

6 Mayıs Cuma günü İzmir Büyük Şehir Belediyesi, İzmir Kayıkları’nın denize iniş kutlaması için Konak Meydanı’nda bir tören gerçekleştirdi. Törende başta İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,Güney Deniz Saha Komutanı Lütfü Sancar,Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Dokuz Eylül Ü. Rektörü Pof. Dr. Emin Alıcı ve Prof. Dr. A. Güldem Cerit olmak üzere İzmir’in önde gelen isimleri hazır bulundu.3 İzmir Kayığı’nın yelken ve kürek gösterisi yaptığı törene ilgi büyüktü.  

Nisan 2005

Çanakkale’de 10 gün süren uygun hava bekleyişimizin ardından sonunda İstanbul’da Ataköy Marina’ya bağlandık.Gerçekleştirdiğimiz basın toplantısının ardından, Marmaris Uluslarası Denizcilik Festivali’ne katılmak üzere Marmaris’e yapacağımız sefer için son hazırlıklarımızı tamamlıyoruz.

Mart 2005

26 Mart 2005 Uluburun II ve çekici teknemiz ile, içinde belgesel ekibinin de yer aldığı 18 kişilik mürettebatla Urla İskele’den Rahmi Koç Müzesi’nde sergilenmek üzere İstanbul’a doğru yola çıktık. Bozcaada – Çanakkale arasında yelkenimizi denedik. Lodos eserken, 3 kat camadan vurduğumuz (küçültüğümüz) yelkenimizle yaklaşık saatte 5.8 deniz mili yol aldık. Bu sevindirici olaydan sonra ulaştığımız Çanakkale’de rüzgarın tekrar lodosa dönmesini bekliyoruz.

Mart 2005 12 Mart günü Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Lütfü Sancar,Urla Belediyesi Başkan Vekili Bahri Yalaz , projemize destek veren kişi,kuruluş ve basın mensuplarının katılımıyla Uluburun II’nin denize iniş kutlaması gerçekleşti.Bize destek olan ve kutlamaya katılan herkese teşekkür ederiz. 

Mart 2005 Denize indirilen Uluburun II’nin direği dikildi ve sereninin demeleri yapıldı.Cumartesi günü denize iniş kutlaması yapılacak olan Uluburun II Urla – İskele Limanı’nda İstanbul yolculuğuna hazırlanıyor.

Şubat 2005

İzmir Kayığı, 8 gün boyunca Uluslararası Boat Show 2005′ te sergilendikten sonra Rahmi M. Koç Müzesi’nde sergilenmek üzere yerini aldı, şu an İstanbul’da ziyarete açık.

360 Derece Tarih Araştırmaları Grubu, Uluslararası Boat Show 2005′ e katıldı.İzmir Kayığı’nın yer aldığı fuarda “Kordelyo’dan Pasaport’a İzmir Kayıkları” Projesi ve “Ululuburun II” Projesi tanıtıldı.50000’e yakın kişinin ziyaretine açılan U. Boat show 2005’te Grubumuz ve projelerimiz yoğun ilgi gördü.

Ocak 2005

Ocak 2005 Tarih Vakfı, Belge Bilgi Merkezi’nde , “Bir Tunç Çağı Yelkenlisi Suya dönüyor:Uluburun Batığı” başlıklı bir toplantı düzenledi.Grup üyelerimizden Osman Erkurt konuşmacı olarak yer aldığı toplantıda Uluburun II Projesi’nin ve 360 Derece Tarih Araştırmaları Grubu’nu tanıttı.